Sports

Sea Dogs are off and swimming

The Yellow Springs Aquatic Club Sea Dogs summer swim team are off and swimming. They won one meet against Forest Ridge, after competing in three swim meets so far this summer. Results are as follows,

6 and under 25 free: first place, Zan Holtgrave; second place, Javin Obringer; third place, Brady Clark; 6 and under 25 back: first place, Zan Holtgrave; first place, Javin Obringer; second place, Brady Clark.

8-and under 25 free: second place, Gini Meekin; first place, Luke Grilliot; second place, Evan Galarza; 8 and under 25 back: first place, Evan Galarza; 8 and under 25 fly: second place, Gini Meekin; first place, Luke Grilliot; second place, Evan Galarza; 8 and under 25 breast: first place, Luke Grilliot.

9–10 25 free: first place, Sophia Bottelier; second place, Angelina Smith; second place, Wayne Dunn; third place, Damien Betz; 9–10 25 back: first place, Madison Werner; third place, Angelina Smith; third place, Wayne Dunn; 9–10 25 breast: first place, Josie Wise; second place, Abby Ganley; first place, Aden Wilgus; 9–10 25 fly: first place, Madison Werner; second place, Mia Grilliot; third place, Sophia Bottelier; first place, Aden Wilgus; 9–10 50 free: first place, Josie Wise; second place, Madison Werner; third place, Angelina Smith; second place, Damien Betz; 9–10 100 IM: first place, Aden Wilgus; first place, Mia Grilliot:

11–12 50 free: first place, Anna Carlson; second place, Lexie Noble; first place, Jackson Bleything; 11–12 50 back: first place, Victoria Osborne; second place, Tyler Linkhart; third place, Jude Meekin; first place, Jackson Bleything; second place, Andrew Dunn; third place, Ben Mooneyham; 11–12 50 breast: first place, Eden Spriggs; second place, Abby Graver; third place, Lexie Noble; first place, Calvin Wise; third place, Mason Lindsey; 11–12 50 fly: first place, Eden Spriggs; second place, Lexie Noble; first place, Mason Lindsey; 11–12 100 free: first place, Anna Carlson; second place, Victoria Osborne; third place, Abby Graver; first place, Calvin Wise; 11–12 100 IM: first place, Eden Spriggs; second place, Anna Carlson; first place, Calvin Wise; second place, Mason Lindsey.

13–14 50 free: second place, Lauryn DeWine; second place, William Gregor; third place, Parker Bleything; 13–14 50 back: first place, Nia Stewart; second place, Stephanie Cooper; third place, Jorie Sieck; 13–14 50 breast: second place, Jorie Sieck; third place, Lauryn DeWine; second place, William Gregor; 13–14 50 fly: first place, Jorie Sieck; second place, Sara Zendlovitz; second place, David Walker; 13–14 100 free: first place, Nia Stewart; second place, Lauryn DeWine; third place, Stephanie Cooper; second place, David Walker; third place, Parker Bleything; 13–14 100 IM: first place, Nia Stewart; third place, Sara Zendlovitz; second place, William Gregor; third place, David Walker.

15–18 50 free: third place, Charlotte Walkey; second place, Nathan Dunn; 15–18 50 back: third place, Rachel Meyer; first place, Eli Biggs; 15–18 50 breast: first place, Charlotte Walkey; second place, Eli Biggs; 15–18 50 fly: third place, Rachel Meyer; second place, Eli Biggs; 15–18 100 free: third place, Charlotte Walkey; second place, Nathan Dunn; 15–18 100 IM: third place, Rachel Meyer; third place, Nathan Dunn.

8 and under 100 free relay: first place, Brady Clark, Javin Obringer, Stephen Dunn, Evan Galarza; 9–10 100 free relay: first place Luke Grilliot, Wayne Dunn, Damien Betz, Aden Wilgus; 9–10 100 Medley relay: first Place, Mia Grilliot, Josie Wise, Madison Werner, Angelina Smith; first place, Wayne Dunn, Luke Grilliot, Aden Wilgus, Damien Betz; 11–12 200 free relay: first place, Lexie Noble, Victoria Osborne, Anna Carlson, Eden Spriggs; 11–12 200 medley relay: first place, Victoria Osborne, Anna Carlson, Eden Spriggs, Lexie Noble; 13- 14 200 free relay: first place, David Lewis, Parker Bleything, David Walker, William Gregor; first place, Jorie Sieck, Lauryn DeWine, Sara Zendlovitz, Nia Stewart; 13–14 200 medley relay: first place, Nia Stewart, Jorie Sieck, Sara Zendlovitz, Lauryn DeWine.

On Tuesday, July 2, the Sea Dogs challenge the Oakwood Dolphins in Oakwood, and on Thursday, July 3, they go up against the Forest Ridge Fighting Fish at Gaunt Park pool.

Topics:

No comments yet for this article.

The Yellow Springs News encourages respectful discussion of this article.
You must to post a comment.

Don't have a login? Register for a free YSNews.com account.

Our weather forecast is from Wunderground for WordPress